Szyja żurawia i rogi smoka
Szyja żurawia
Przygotowanie: rozdziel i opuść ręce wzdłuż klatki piersiowej. Następnie połóż ręce w talii lekko uciskając kciukami Jīngmén 京 門 na końcu 12. żebra. Szyja żurawia: Wsuń podbródek i pchniji pociągnij kręgi szyjne do tyłu i do góry. Pochyl głowę do tyłu, podciągając podbródek i Bǎihuì.
Przeciwny kierunek
Korzystając z tych samych zasad, narysuj okrąg w przeciwnym kierunku. Powtórz 9 razy. Rys. 3-7 do Rys. 3-1 (w odwrotnej kolejności).
Smocze rogi
„Wybrzuszenia” (wybrzuszenia ciemieniowe po każdej stronie czaszki) na kości czaszki, które znajdują się około 2 cale nad uszami, nazywane są rogami smoka. Lewy Róg lewego smoka przesuwa się w dół po przekątnej do lewego ramienia, następnie przesuwa się w górę i w prawo, aby narysować półkole, wracając do początku położenie, Rys. 3-8 do Rys. 3-9.Podobnie, róg prawego smoka zamienia się w prawo, aby narysować półkole, Rys. 3-10 do Rys. 3-11.Powtórz ruchy 18 razy, po 9 na każdą stronę.
Szczegółowy opis ćwiczenia "Szyja żurawia i rogi smoka".
Szyja Żurawia
Szyja Żurawia kierunek do przodu
Kierunek do przodu skupia się na wypychających się do tyłu kręgach szyjnych(wsuwając podbródek) i ciągnąc w górę. Poruszając głową Dàzhuī xué大椎穴(pierwszy krąg piersiowy) jako punkt obrotu rozciągając i zginając kręgi szyjne, gdy podbródek rysuje koła, my naśladujemy ruchy głowy chodzącego żurawia. Celem tego ruchu jest ćwiczenie kręgów szyjnych i głowy.
1) Najpierw wciągnij brodę. Chowając podbródek, Bǎihuì rusza do przodu i w dół, jakby patrzył na guziki koszuli. Podbródek wciska się do oporu. Rys. 3-1.
2) Pociągnij kręgi szyjne. Utrzymaj pozycję podbródka a w tym czasie kręgi szyjne wypchaj do tyłu i do góry. Głowa unosi się w górę i podciąga kręgosłup. Pociągając i prowadząc Bǎihuì, podciągnij każdy krąg szyjny pojedynczo, aż osiągnie Yùzhěn i nie będzie już w stanie poruszać się do góry. Rys. 3-2.
3) Odchyl głowę do tyłu. Z wciąż schowanym brodą i ciągnąc Bǎihuì, odchyl głowę do tyłu do oporu. Zrelaksuj Yùzhěn. Rys. 3-3.
4) Podnieś podbródek do góry. Kiedy szyja zaczyna się rozluźniać, Bǎihuì ciągnie w górę i do tyłu. W tym samym czasie podbródek rysuje okrągły łuk i przesuwa się w górę do oporu. Rys. 3-4.
5) Do przodu i do dołu. Podbródek nadal przesuwa się do przodu iw dół, aby narysować okrąg. Rys. 3-5.
6) Do wewnątrz. Bǎihuì porusza się do przodu, w dół i do wewnątrz, jakby chciał dotknąć klatki piersiowej i pomóc podbródkowi przesunąć się do wewnątrz. Spowoduje to utworzenie siła skierowana w dół i do wewnątrz z Bǎihuì oraz siła skierowana do tyłu i do góry siła z brody. Wyobraź sobie brodę muskającą kręgi piersiowe i pociągając kręgi szyjne w górę, od numeru siedem do Yùzhěn, jeden krąg na raz.Rys. 3-6 do Rys. 3-7.
Używaj pierwszego kręgu piersiowego jako punktu obrotu i powtórz kolejno ruchy od 1) do 6) rysując pełne koło. Powtórz 9 razy.