Niestety warsztaty w najbliższym czasie się nie odbędą. Poinformujemy, gdy powstanie możliwość ich zorganizowania.

Zhineng Qigong to chiński ludowy system samoleczenia. Został skomponowany przez prof.  Panga Minga  System został stworzony w latach 80 tych . Od tego czasu system jest uznany za bardzo skuteczny w leczeniu wielu chorób i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. 

zhineng qigong
Okolice szkoły Zhineng Qigong w Shouguang

Doświadczenia z ćwiczenia Qigongu w Chinach.​

Liu Faxiang wykonuje Fa Qi
Liu Faxiang wykonuje Fa Qi, czyli używa zewnętrznej energii Qi do leczenia.

Pierwszy raz w ośrodku ćwiczeń w Chinach spędziłem kilka dni. Zafascynowała mnie postawa ćwiczących i ich zaangażowanie w ćwiczenia, które jest całkiem inne od tego znanego mi w Polsce. 

Podczas wyjazdów poznałem Laoshiego Liu Faxianga, który prowadzi ośrodek. Okazało się, że Liu Faxiang odwiedził już Polskę z okazji konferencji Qigong organizowanej w Kielcach w 2009 roku. Liu Faxiang jest bardzo ciepłym i miłym człowiekiem otoczonym legendą wielkiego nauczyciela Zhineng Qigong i lekarza tradycyjnej medycyny chińskiej.

Odczucia po ćwiczeniach i poprawa zdrowia.

Na podstawie kilkuletnich doświadczeń z ćwiczeń w Chinach zauważyłem, że stan zdrowia ćwiczących poprawia się w miarę czasu podczas forsownych ćwiczeń. Ćwiczenia Qigong są sztuką samoleczenia kultywowaną w Chinach przez wiele pokoleń. Nie ma potrzeby tłumaczenia przeciętnemu Chińczykowi, czym jest Qigong.

Trudno w życiu codziennym zajmując się pracą, czy nauką zorganizować sobie codziennie kilkugodzinne ćwiczenia, dobrym rozwiązaniem są warsztaty. Stąd pomysł zorganizowania warsztatów w Polsce.

Chińczycy do ćwiczeń Qigong podchodzą z dużą determinacją.

W ośrodku ćwiczy i mieszka, w zależności od pory roku, od 60 do 80 adeptów Qigong. Ćwiczenia zaczynają się o godzinie 6, a kończą o godzinie 20 co po odjęciu czasu przeznaczonego na przerwy daje 8,5 godz. zajęć, na które składają się: praktyka systemu poprzez ćwiczenia dynamiczne 5 godzin, ćwiczenia statyczne i medytacja 3 godziny, wykład średnio 0,5 godziny dziennie. W szkole (tak nazywamy ośrodek Zhineng Qigong) jest podział na 2 grupy, jedna tzw „healing group” w której kładzie się nacisk na statyczne techniki samoleczenia i druga regularna w której wykonywanych jest więcej dynamicznych form.

Zhineng Qigong ćwiczenie chińskie
Ogród z piwoniami. Peng Qi pomiędzy kwiatami.

Dlaczego warsztaty Qigong są takie dobre dla zdrowia?

Zhineng Qigong ćwiczenie chińskie
Grupa lecznicza, ćwiczenie statyczne o nazwie "siedzenie z prostymi nogami"

Podczas warsztatów możemy skupić się na swoim ciele i zdrowiu. Dzięki Qigongowi, medytacyjnym ćwiczeniom i wglądowi w siebie, wiele rzeczy staje się prostszych i możemy wybaczyć urazy tkwiące w nas sobie i naszym bliźnim. Urazy możemy uwolnić i stać się mniej zależnym od naszych negatywnych emocji, taki jak poczucia gniewu, żalu, winy, wstydu, rozpamiętywania. Dotrze do nas co jest dla nas ważne, a co nie. Kto jest naszym przyjacielem, a kto nie. Qigong i medytacja to nie tylko zdrowie, ale również podpowiada wiele życiowych rozwiązań.

Zhineng qigong został skomponowany przez Doktora Pang Ming – lekarza medycyny chińskiej i zachodniej. Jest to kompozycja różnych qigongów tradycyjnych. To tzw. system „otwarty” charakteryzujący się pozyskiwaniem Qi ze Wszechświata (tzw. Xikung) oraz wykorzystujący Qi do leczenia i wzmacniania ciała. Cieszy się aktualnie największą popularnością w Państwie Środka. 3 pierwsze poziomy są szczegółowo opisane w ogólno dostępnej literaturze, w tym w internecie. Formy przeznaczone są dla wszystkich chcących odzyskać i poprawić zdrowie. Pozostałe nie są ogólnie dostępne, ze względu na wysoki poziom skomplikowania i konieczność nauki w systemie Mistrz – uczeń.

Każde ćwiczenie w Zhinengu ma swój cel i ma osiągnąć założony skutek. (Zhineng znaczy inteligentny) Krótko opiszę pierwsze ćwiczenie Peng Qi. Cel tego ćwiczenia to poprawa zdrowia i trzymanie się z dala od chorób. Dwie główne idee tego ćwiczenia to:

  1. Zunifikowanie umysłu z Qi i kierowanie Qi za pomocą umysłu. Przez ruchy otwierania i zamykania i mentalną wizualizację uwalniamy Qi z ciała i wciągamy pierwotną „hunyuan” Qi (Qi wszechświata) aby wzmocnić łączność między naszym ciałem a pierwotną Qi. To ćwiczenie wzmacnia również odczuwanie przez nas różnych organów naszego ciała.

  2. Zbieranie zewnętrznej Qi. Ćwicząc Peng Qi będziemy mogli nauczyć się administrować zewnętrzną Qi, aby leczyć siebie i leczyć innych.

Będąc w Chinach obserwuję ćwiczących ludzi. W przeważającej większości spędzają oni w ośrodku całe miesiące, a nawet lata. Chińczycy leczą za pomocą ćwiczeń całe spektrum chorób. Duże wrażenie robi na mnie widok tych, których wygląd zewnętrzny i ogólna kondycja poprawiają się z roku na rok. Zrozumiałem, że to wynik wytrwałych ćwiczeń. Duża grupa ćwiczących tworzy mocne pole Qi, co osoby nawet na początkowym etapie zaawansowania potrafią odczuć. Ponadto duża grupa działa motywująco na nas samych i o wiele łatwiej jest się przekonać do długotrwałych ćwiczeń.

Ćwiczenia grupowe na warsztatach w Polsce postanowiłem zrealizować zainspirowany wzorcem szkoły chińskiej. Chciałbym, aby była taka sama intensywność ćwiczeń. Duża intensywność powoduje szybki postęp energetyczny i budowę mocnego pola Qi w grupie. Mocne pole Qi to duża korzyść dla ćwiczących, łatwiej mogą pozyskiwać dużo Qi dla siebie. Oczywiście im bardziej są sami zaangażowani, tym lepszy efekt. 

Dlaczego Zhineng Qigong?

Zhineng Qigong to tzw. system otwarty. Jest systemem bardzo bezpiecznym, tzn. nie ma potrzeby przy wejściu na wyższy poziom, kontroli przez Nauczyciela. Jest wiele literatury na temat Zhineng, niestety jak do tej pory tylko w języku chińskim lub angielskim. W internecie jest wiele informacji, filmy na temat ćwiczeń.